Jakich spraw dotyczy tajemnica adwokacka?
Wykonywanie niektórych prac wiąże się z koniecznością zachowania tajemnicy zawodowej. Przykładem jest praca w roli adwokata, gdzie obowiązuje tzw. tajemnica adwokacka. Zasada zachowania poufności jest tutaj niezwykle ważna przede wszystkim dlatego, że adwokat ma do czynienia z ogromną ilości poufnych informacji. Co jednak warto wiedzieć o tajemnicy adwokackiej? I w jakich sprawa ma ona szczególne znaczenie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Co warto wiedzieć o tajemnicy adwokackiej?
Tajemnica adwokacka to gwarancja, że informacje przekazane w czasie poufnych rozmów nie zostaną rozpowszechnione i przekazane dalej. To także obowiązek nałożony na tę grupę zawodową przez polskie prawo - w przypadku niedopatrzenia przewidziane są kary o różnym stopniu zaawansowania.
Co obejmuje tajemnica adwokacka? Tak naprawdę jest to szeroki termin odnoszący się do informacji pozyskiwanych z różnych źródeł. Chodzi zarówno o przekazy ustne, jak i o wszelkie dokumenty zgromadzone przez samego adwokata, a także dostarczone przez klienta. Na uwagę zasługuje fakt, że w dzisiejszych czasach, przepełnionych technologią, zachowanie tajemnicy adwokackiej wiąże się także ze stosowaniem odpowiednich zabezpieczeń, które uniemożliwiają dostęp do informacji osobom niepowołanym. Konieczne staje się więc zwiększanie uważności oraz stosowanie zaawansowanych systemów weryfikacji.
Czy tajemnica adwokacka ma jakieś granice? Okazuje się, że tak. Przestaje ona obowiązywać, gdy adwokata wejdzie w posiadanie informacji mających wyraźny wpływ na tok prowadzonego śledztwa. Chodzi tutaj przede wszystkim o sprawy karne, w tym sprawy o zabójstwo, a także kwestie związane z oszustwami finansowymi.
Jakie sprawy są objęte tajemnicą adwokacką?
Jakie elementy są objęte tajemnicą adwokacką? Jak już wspomnieliśmy chodzi o wszelkie informacje zgromadzone w toku pracy - zarówno przekazy ustne, jak i dokumenty tekstowe. Wszystko to, co klient przekazuje adwokatowi w czasie spotkań powinno zostać poufne.
W praktyce zachowanie tajemnicy adwokackiej jest nie tylko wymogiem prawnym, ale także sposobem na zbudowanie więzi z klientem. Zaufanie, jakie można w ten sposób zdobyć jest bezcenne i sprawia, że usługi danego specjalisty cieszą się coraz większą popularnością. Taka poufność prowadzi też do tego, że klient jest bardziej skłonny do zwierzeń i wyjawiania ważnych, często wręcz kluczowych, szczegółów.
Warto pamiętać, że tajemnica adwokacka obowiązuje w przypadku każdego rodzaju postępowania: zarówno w postępowaniu cywilnym, dyscyplinarnym, jak i w postępowaniu karnym.